Eiropas autori runā ar ES likumdevējiem

8. novembrī Eiropas autoru un komponistu biedrību apvienība GESAC kopā ar Eiropas komponistu un dziesmu autoru apvienību ECSA tikās ar Eiropas parlamentāriešiem, lai paustu bažas par praksi, ko arvien biežāk piekopj lielākās digitālās platformas ārpus Eiropas Savienības. Saturu piedāvājot kā video pēc pieprasījuma (VPP), tās ar autoriem slēdz tā dēvētos tiesību izpirkuma (buy-out) līgumus vai pasūtījuma līgumus par darbiem, kas tiek radīti kā iznomājams objekts.

Izpirkuma līgums autoru piespiež pilnībā vai daļēji atsacīties no savām mantiskajām tiesībām uz konkrētu darbu, līdz ar to zūd iespēja saņemt atlīdzību par darba turpmāku izmantojumu. Visvairāk cieš filmu mūzikas autori, kas ne vien nesaņem pienācīgu un samērīgu atlīdzību, bet jūtas arī morāli aizskarti. Līdz ar to VPP platformas, kas lielākoties bāzējas ASV, nopietni apdraud autoru iespējas nopelnīt iztiku ar radošu darbu. Parakstījis līgumu par darba radīšanu tikai platformas vajadzībām, autors var pat zaudēt uz to visas īpašumtiesības.

 

Nepieciešama Eiropas Parlamenta iejaukšanās, lai novērstu situāciju, kad ASV VPP platformas veiksmīgi apiet ES robežās iedibināto taisnīgas autoratlīdzības principu, atsaucoties uz ASV likumiem un tiesas spriedumiem. Šai netaisnībai ir jādara gals un jānodrošina, lai ES iekšējā tirgus noteikumi tiek attiecināti arī uz tiem spēlētājiem, kas nevēlas tos ievērot tikai tāpēc, ka autoru aizsardzības princips nesaskan ar pašiem izdevīgu biznesa modeli.

 

AKKA/LAA ir GESAC  biedre kopš  2005. gada.

Visi jaunumi