AKKA/LAA nostāja ģeneratīvā mākslīgā intelekta (MI) licencēšanas jautājumā

MI pakalpojumu sniedzēji arvien biežāk izmanto aizsargātu saturu – muzikālus, literārus, dramatiskus, vizuālus vai audiovizuālus darbus. Izmantošana notiek trīs galvenajos posmos: 1) MI modeļa apmācība, 2) satura ģenerēšana un 3) ģenerētā satura izmantošana, tieši konkurējot ar cilvēka radītu radošu saturu.

 

Lai tiesību īpašniekiem tiek pienācīgi atlīdzināts par viņu darba izmantošanu, katrā no iepriekš minētajiem posmiem jānodrošina autoru darbu licencēšana vai taisnīga atlīdzība par darbu izmantošanu. Autortiesību kolektīvais pārvaldījums ir viens no būtiskākajiem instrumentiem, ar kura palīdzību iespējams panākt efektīvu un līdzsvarotu licencēšanas sistēmu gadījumos, kad tiek izmantots liels apjoms autoru darbu.

 

MI sistēmu izstrādātāji bieži izmanto autoru darbus bez atļaujas, savus biznesa modeļus balstot uz autoru radošajiem darbiem, vienlaikus radot saturu, kas tieši konkurē ar cilvēka radīto. Tāpat kā visi citi aizsargātu autoru darbu izmantošanas veidi, tas ir jāregulē ar licencēm, kas nodrošina pārredzamību un atbilstošu atlīdzību. Kolektīvā pārvaldījuma organizācijām (KPO) ir būtiska loma šajā procesā.

 

Lai saglabātu cilvēka radošuma vērtību, esošais autortiesību regulējums ir efektīvi jāpiemēro. Licencēšanas pienākumi jau attiecas uz visiem MI izstrādes posmiem – ievadi, izvadi un turpmāku izmantošanu – taču piemērošana joprojām ir vāja. Turklāt pieaugošā 100% MI ģenerētā satura pieejamība nedrīkst izkropļot tirgu vai devalvēt cilvēka radītus darbus.

 

Jāizveido līdzsvarots regulatīvais ietvars, lai integrētu MI tehnoloģijas, vienlaikus nodrošinot radošo industriju ilgtspēju un taisnīgus tirgus apstākļus.

 

Godīgas un radošumu respektējošas licencēšanas sistēmas nodrošināšana ir īpaši svarīga mazākām KPO, jo tām ir ievērojami mazāka ietekme, lai iegūtu vienlīdzīgus nosacījumus sarunās ar IT milžiem un aizsargātu savu biedru tiesības.

 

Veidojot šo nostāju, AKKA/LAA veica pārstāvēto autoru aptauju, noskaidrojot autoru viedokli par autoru darbu izmantošanu saistībā ar MI.

Pētījuma ietvaros AKKA/LAA noskaidroja, ka 26% autoru nevēlas, lai viņu darbi tiktu izmantoti MI apmācībai, savukārt 71% uzskata, ka par šādu darbu izmantošanu vēlas atlīdzību un/vai saskaņošanu pirms izmantošanas:

 

 

No tiem autoriem, kuri uzskatīja, ka nepieciešama saskaņošana un/vai atlīdzība, 65% uzskatīja, ka tas jāveic ar kolektīvā pārvaldījuma organizācijas starpniecību.

 

 

MI licencēšanas nepieciešamība

Lai gan šī pozīcija neaptver visas juridiskās nianses, svarīgs ir centrālais princips: jebkura mākslīgā intelekta modeļa, platformas, pakalpojuma vai iebūvētās sistēmas izstrāde un komercializācija paredz aizsargātu darbu nozīmīgu izmantošanu, kas ir jālicencē. Tas ir priekšnoteikums taisnīgai un ilgtspējīgai MI virzītai ekonomikai.

Lai gan MI licencēšanas nepieciešamība ir būtiska, tāpat nedrīkst aizmirst, ka ekskluzīvais autortiesību raksturs ietver tiesības licenci ne tikai izsniegt, bet arī tādu liegt un iebilst pret savu darbu izmantošanu, tostarp MI apmācības kontekstā.

 

Kolektīvā pārvaldījuma loma MI laikmetā

Autortiesību kolektīvais pārvaldījums piedāvā risinājumus sarežģītajiem juridiskajiem un ekonomiskajiem aspektiem, kas saistīti ar autoru darbu izmantošanu ģeneratīvā MI kontekstā, jo ar KPO  palīdzību var nodrošināt autoru darbu licencēšanas līdzsvarotu procesu, kas sevī ietver:

 

• efektīvu tiesību piekļuvi – ļaujot jebkura mēroga MI izstrādātājiem nodrošināt plašas licences, izmantojot vienu līgumu.

• godīgu autoratlīdzības sadali – novēršot MI darbības necaurredzamību, izvairoties no nepraktiskiem individuāliem norēķiniem.

• vienlīdzīgu attieksmi – nodrošinot atbilstošu atlīdzību visiem tiesību īpašniekiem.

 

Bez autortiesību kolektīvā pārvaldījuma MI nodrošinātāji – jo īpaši lielie tehnoloģiju uzņēmumi – var apiet godīgu praksi, radot tirgus nelīdzsvarotību, kas kaitē individuāliem autoriem un mazākiem tiesību īpašniekiem.

 

Plaši pieņemta un efektīva autortiesību kolektīvā pārvaldījuma sistēma ir būtiska, lai nodrošinātu pārredzamību, efektivitāti un taisnīgumu, licencējot ar autortiesībām aizsargāto darbu izmantošanu MI.

 

Trīs galvenie posmi, kas prasa licencēšanu

No autortiesību viedokļa AKKA/LAA izceļ trīs posmus, kuriem nepieciešama licencēšana:

 

1. MI modeļu apmācība – ietver datu kopu izveidi, tokenizāciju, tekstizraci un datizraci utt., izmantojot aizsargātus darbus. Licencēšana ir nepieciešama neatkarīgi no tā, kas veic šos uzdevumus.

2. MI pakalpojumu sniegšana – publiski pieejamiem MI satura ģenerēšanas rīkiem un pakalpojumiem jābūt pakļautiem licencēšanai.

3. MI ģenerēta satura izmantošana – jebkurai MI radītu darbu izmantošanai ir jābūt pakļautai licencēšanai vai taisnīgi atlīdzinātai.

 

Attiecībā uz otro un trešo posmu – lielais vairākums autoru uzskata, ka licencēšanā un taisnīgas atlīdzības nodrošināšanā ir jāiesaistās kolektīvā pārvaldījuma organizācijai – AKKA/LAA.

 

 

Autoru darbu izmantošanas prezumpcija

Lai veicinātu pārredzamību un mainītu pierādīšanas pienākumu, ir jāizveido prezumpcija par autoru darbu izmantošanas faktu: ja MI izstrādātāji neizpauž savus apmācības datus, tiks pieņemts, ka tie ietver ar autortiesībām aizsargātus darbus. Autortiesību kolektīvais pārvaldījums ir būtisks, lai īstenotu šo aizsardzības pasākumu.

 

Noslēgums

• Visos MI izmantošanas posmos, kuros tiek iesaistīti aizsargāti darbi, ir jānodrošina autoru tiesību aizsardzība –  vai nu izmantojot licencēšanu, vai taisnīgas atlīdzības institūtu;

• tiesību īpašniekiem pienākas atbilstoša atlīdzība;

• autortiesību kolektīvais pārvaldījums ir būtisks, lai līdzsvarotu inovāciju un kultūras ilgtspēju;

• zemu izmaksu MI satura izplatīšana nedrīkst mazināt cilvēka radošā darba vērtību;

• veidojot taisnīgu licencēšanas vidi, kur šobrīd dominē IT kompānijas un lielo valstu autoru darbu repertuārs, jāņem vērā arī mazāku KPO intereses.

Visi jaunumi