GESAC pētījums par COVID-19 krīzes ietekmi uz kultūru

Eiropas autoru un komponistu biedrību apvienība (GESAC) ziņo par rezultātiem, ar ko vainagojies pētījums par situāciju kultūras un radošo industriju jomā, un to, kā to iespaidojusi COVID-19 pandēmija. Pētījumā piedalījušās vairāki desmiti nozares organizāciju, t.sk. gan autoru, gan autoru darbu izmantotāju apvienības.

2019.gadā kultūras un radošo industriju (KRI) sektors ES nodrošināja 4,4% iekšzemes kopprodukta un deva darbu vairāk nekā 7,6 miljoniem cilvēku, t.i., astoņas reizes vairāk nekā telekomunikāciju industrija. KRI daudz paveikušas tehnoloģisko inovāciju jomā un darbā iesaistījušas jauniešus. COVID-19 krīze nozari skārusi smagāk nekā citas tautsaimniecības jomas ­– mūzikas un publiskā izpildījuma jomā zaudējumi lēšami attiecīgi 75% un 90%, vizuālās mākslas jomā 53 mljrd. eiro, filmu nozarē 26 mljrd. eiro.  

 

Ņemot vērā KRI pienesumu ekonomikā un to iespējas izcelt ES no krīzes, pētījuma autori secina, ka KRI ir labākā svira, kas darbināma: te ieteikta triāde – finansējums, pilnvarojums, celtspēja. Tas nozīmē apjomīgu finansējumu gan no valsts budžeta, gan privātā kapitāla un striktu likumu bāzi, kas nodrošina nosacījumus ekonomikas atdzīvināšanai un tās ilgtspējai.

 

Žans Mišels Žārs (Jean-Michel Jarre): “Šodien Eiropā kultūra ir grūti pieejama, un mēs visi tamdēļ ciešam. Vienlaikus – eiropieši pa īstam apjauš mākslas īsto vērtību un tās spēju mūs savest kopā. Pētījums rāda, kā ir, tas samēro skaitļus ar ciešanām un piedāvā skaidru ceļu uz izeju un risinājumu.”

Visi jaunumi