Mēs izmantojam sīkdatnes, lai vietnes lietojumu darītu ērtāku un drošāku. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu "sapratu", jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Vairāk informācijas šeit: sīkdatņu izmantošanas politika vietnē akka-laa.lv.

Sapratu

Valdība apstiprina izmaiņas autoratlīdzību sistēmā

Par likumprojekta grozījumiem vēl lems Saeima, un tajos ir runa par tiešajiem autoratlīdzības līgumiem. Kolektīvā pārvaldījuma organizācijas, t.sk. AKKA/LAA, administrē autoru darbu atkārtotu izmantojumu, tās iekasē atlīdzību par aizsargātu autordarbu atkārtotu izmantojumu, t.i., nevis apmaksā autora darbu, bet apsaimnieko autora īpašumu. 

 

 

 

Pagaidām paredzamās izmaiņas ir – nosacītie izdevumi ienākuma izmaksas vietā visiem tiek piemēroti 25% apmērā, līdz šim tie bija diferencēti: 25% literārajiem darbiem un 50% pārējiem darbiem.

 

LR Kultūras ministrija ziņo: 

 

līdz nākamā gada 1.jūlijam autoratlīdzības saņēmējiem paredzēts saglabāt līdzšinējo nodokļu maksāšanas kārtību un likmes. Savukārt no 2021.gada 1.jūlija notiks pakāpeniska sagatavošanās autoratlīdzības saņēmēju nodokļu nomaksai, izmantojot t.s. saimnieciskās darbības kontu.

 

No 2021.gada 1.jūlija līdz 31.decembrim autoratlīdzības saņēmēji varēs izvēlēties nodokļu nomaksas veidu:

  1. kā līdz šim, izmantojot pašnodarbināto personu nodokļu nomaksas režīmu autoram, kas ir reģistrējis savu saimniecisko darbību kā pašnodarbinātais vai mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs,
  2. pārejas periodā no 01.07.2021 līdz 31.12.2021 piemērots IIN īpašais režīms, kas paredzēts autoratlīdzības saņēmējam, nereģistrējoties kā saimnieciskās darbības veicējam. Šis modelis paredz, ka autoratlīdzības izmaksātājs pirms autoratlīdzības izmaksas veiks 25% nodokļa nomaksu no autoratlīdzības apgrozījuma līdz 25 000 eiro gadā; ja apgrozījums pārsniedz 25 000 eiro, tiek piemērota 40% nodokļa likme. Nodoklis tiek sadalīts 80% valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI) / 20% iedzīvotāju ienākumu nodoklim (IIN).  

 

No 01.01.2022 vairs nebūs pārejas perioda iespējas piemērot īpašo IIN režīmu.

 

Ja fiziskai personai samaksu par intelektuālo īpašumu izmaksā cits ienākuma izmaksātājs (kas nav mantisko tiesību kolektīvā pārvaldījuma organizācija) un fiziskā persona nav reģistrējusies VID kā saimnieciskās darbības veicējs, ienākuma izmaksātājs ietur IIN kā no uzņēmuma līguma, kad tiek maksāti visi nodokļi kā darba līgumam.

 

Pensionāri atsevišķi nav minēti. Ja maksāts sociālais nodoklis, pēc gada var veikt pensijas pārrēķinu.

Visi jaunumi