Mēs izmantojam sīkdatnes, lai vietnes lietojumu darītu ērtāku un drošāku. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu "sapratu", jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Vairāk informācijas šeit: sīkdatņu izmantošanas politika vietnē akka-laa.lv.

Sapratu

CISAC par filmu autoru tiesībām

Starptautiskā autoru un komponistu biedrību konfederācija CISAC apkopojusi datus par pēdējā laika tendencēm filmu nozarē un nākusi klajā ar ieteikumiem autoriem un autortiesību kolektīvā pārvaldījuma organizācijām (KPO). Bieži vien digitālās platformas un raidkanāli darbus ne vien izplata, bet arī darbojas kā producenti, un tas novedis pie fenomena, kas kļuvis pazīstams kā “autortiesību izpirkums” (copyright buyout). Proti, par vienreizēju atalgojumu autors piekrīt atdot producentam visas mantiskās tiesības uz darba turpmāku izmantojumu. Atlīdzība par to, protams, nav paredzama, tomēr reizēs, kad tā izrādās ievērojama, autoram vairs nepienākas nekas.

Ieteikums autoriem – jums nav pienākuma parakstīt šādi formulētus līgumus; mazākais – der tos terminēt uz noteiktu laiku. Galu galā, ja darbs izrādās pieprasīts, autors un arī viņa mantinieki uz mūžīgiem laikiem tiek atsvešināti no radītā darba. Stāvoklis kļūst vēl sarežģītāks, ja šādus tiešos līgumus slēdzat, par to nosacījumiem atstājot neziņā savu KPO, kam ir pienākums iekasēt atlīdzību par darba turpmāku izmantojumu.

 

Viens ieteikums KPO – panākt, lai katra valsts ar likumu liedz slēgt šādus netaisnīgus līgumus, un gan autoru, gan autoru darbu izmantotāju sabiedrībā vairot izpratni par to, ka autors kā tiešā līgumslēdzēja puse vienmēr ir vājākā pozīcijā nekā viņa darba devējs, izplatītājs un pārdevējs.

 

Runa ir ne tikai par peļņas pārdali, bet – svarīgākais – par radošā sektora pilnvērtīgu funkcionēšanu ikvienas valsts kultūrā. Ar līdzīgām bažām par līgumiem, kuros autors piekritis atdot visas turpmākās tiesības uz darba izmantošanu, jau labu laiku nokaujas Eiropas Rakstnieku padome, risinot sarunas ar Eiropas grāmatizdevējiem un grāmatu tirgotājiem.  

Visi jaunumi