Mēs izmantojam sīkdatnes, lai vietnes lietojumu darītu ērtāku un drošāku. Turpinot pārlūka sesiju vai nospiežot pogu "sapratu", jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Varat atcelt savu piekrišanu jebkurā laikā, mainot pārlūka iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Vairāk informācijas šeit: sīkdatņu izmantošanas politika vietnē akka-laa.lv.

Sapratu

CISAC dati par 2018.gadu

7.novembrī Starptautiskā autoru un komponistu biedrību konfederācija (CISAC) publicējusi 2018.gada pārskatu par mūzikas un filmu autoriem, gleznotājiem, fotogrāfiem, dramaturgiem un rakstniekiem iekasēto autoratlīdzību – pirmoreiz vēsturē tā sasniegusi 9,65 miljardus EUR.

Pateicoties tam, ka  pieprasījums pēc mūzikas un video strauji audzis interneta pakalpojumu vidē, par 29% kāpusi atlīdzība, kas iekasēta par darbu digitālu izmantojumu (1,64 mljrd. EUR). Pēdējos 5 gados šī autoratlīdzība gandrīz trīskāršojusies: ja 2014.gadā tā bija lēšama 7,5% no kopapjoma, tagad – jau 17%.

Par lauvas tiesu šā pieauguma atbildīgas pasaules tirgus lielvalstis – sevišķi ASV, Francija un Japāna. Palīdz arī jauni un papildināti licences līgumi, ko autoru biedrības slēdz ar digitālajām platformām – Spotify, Facebook, Netflix, Amazon utml.

Vislielākā autoratlīdzība tradicionāli iekasēta mūzikas autoriem – kopsummā 8,5 mljrd. EUR, par 1,8% vairāk nekā 2017.gadā, un, piekto gadu pēc kārtas arvien augusi, visiem autoriem ievāktā atlīdzība palielinājusies par 0,9%.

Samazinājusies par TV un radio izmantotajiem muzikālajiem darbiem iekasētā summa (-2,4%), savukārt vairāk (+0,5%) ievākts par dzīvo izpildījumu un fona mūziku. Kopā ņemot, abi sektori kopš 2014.gada stabili auguši – papildus iekasēti 653 mlj. EUR.

 

CISAC apvieno 232 dalīborganizācijas no 120 valstīm un pārstāv vairāk nekā 4 miljonus autoru visā pasaulē. AKKA/LAA ir CISAC sastāvā kopš 1996.gada, pārstāv vairāk nekā 5 500 Latvijas autoru un vairāk nekā 4 miljonus ārvalstu autoru, pamatojoties uz līgumiem ar māsu organizācijām. AKKA/LAA kopējā savāktā autoratlīdzība 2018.gadā bija 6.85 miljoni eiro, t.i., par 5% vairāk nekā 2017.gadā.

Visi jaunumi