Preses relīzes drukāt

09.09.2014

Uzsākta mācību materiāla izstrāde

Šodien AKKA/LAA birojā notika pirmā darba sanāksme, lai sadarbībā ar Latvijas Izglītības ministriju, Valsts Izglītības satura centru un blakustiesību organizāciju LaIPA sāktu detalizēti izstrādāt mācību materiālu „Autortiesības skolā. Septiņi stāsti” elektroniskas vietnes vai cita veida datorizētā formātā. Saturā iekļauti stāsti par to, kas ir autors un pirātisms, aizsargāti un neaizsargāti darbi, autortiesības un autortiesību likums, ko nozīmē kopēšana, skenēšana, atsauču lietošana un licencēšana – kad atļauja vajadzīga un kad ne – un ar ko nodarbojas AKKA/LAA. Stāsti paredzēti 3.–9. klases skolotājiem un viņu audzēkņiem un iecerēti sarunas – jautājumu un atbilžu – formā.
Materiāls nepieciešams, lai jebkurš cilvēks jau no skolas vecuma iemācās, ka ikvienam radošam darbam ir autors – darba īpašnieks, kam par tā izmantošanu pienākas atlīdzība, turklāt jebkurš ir ne tikai citu autoru darbu izmantotājs, bet arī pats var būt autors.
Lasīt tālāk

Kontaktinformācija medijiem: tālrunis 67274744, 67506131, e-pasts: info@akka-laa.lvŠajā sadaļā publicētās informācijas pārpublicēšana atļauta, norādot avotu.

02.09.2014

CISAC – jauns ģenerāldirektors

Starptautiskajai autoru un komponistu biedrību konfederācijai CISAC ir jauns ģenerāldirektors. No 1.septembra šai amatā stājies Gadi Orons (Gadi Oron). 
Viņš ir jurists, eksperts starptautiskajās autortiesībās ar vairāk nekā 15 gadu pieredzi. No 2012.gada G.Orons bija atbildīgs par CISAC juridisko jautājumu un politikas stratēģijas koordinēšanu starptautiskā mērogā. Šai laikā viņam izdevies aktivizēt organizācijas sadarbību ar daudzu valstu valdībām un likumdevējiem, kā arī iesākt vairākus stratēģiskus projektus, kuru mērķis ir veicināt autoru tiesības.
CISAC prezidents, komponists Žans Mišels Žārs, sveicot kolēģi ar iecelšanu amatā, paziņoja: „Orona kungs ir sevi pierādījis kā visas pasaules radošo cilvēku atbalstītājs, kurš ciena un novērtē autoru darbu. Esmu redzējis, cik pamatīgi kolēģis strādā, un tas ir atstājis iespaidu. Zinot viņa prasmes un aizraušanos, esmu pārliecināts, ka Orona kungs organizācijai CISAC nodrošināt radīt jaunus panākumus.” 
„Orona kunga paveiktais autoru tiesību jomā ir guvis vērā ņemamus rezultātus,” pauda Marija Gandelmane – Brazīlijas komponistu apvienības UBC izpilddirektore un CISAC Direktoru padomes priekšsēdētāja vietniece. „Kolēģa ilgstošā sadarbība ar dažādu valstu valdībām un noteiktība viņu ir izveidojusi par ideāli piemērotu jaunajam amatam. Orona iecelšana šai amatā raida spēcīgu signālu par CISAC apņemšanos aizsargāt autoru tiesības gan attīstītajās, gan jaunattīstības valstīs.”
G.Orons atzina: „Esmu ļoti satraukts, sākot darbu ģenerāldirektora amatā. CISAC ir unikāla organizācija, kam ir ārkārtīgi liela loma visas pasaules autoru darbībā. Ir pienācis laiks lieliem izaicinājumiem un jaunām iespējām autoriem. Man ir mērķis autoriem un organizācijām, kuras autorus pārstāv, palīdzēt, veicinot apstākļus, lai radošums tiktu aizsargāts un atalgots.” 

29.08.2014

„Pasaules režisori” iziet pasaulē

Pagājušogad nodibinātās starptautiskās organizācijas „Pasaules režisori” (Writers & Directors Worldwide; saīsinājumā: W&DW) darbību kā patstāvīgai institūcijai autortiesību nozarē ir akreditējusi Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācija WIPO. Jaunā organizācija darbojas kā padomdevēja struktūra Starptautiskajā autoru un komponistu konfederācijā CISAC un izvirzījusi mērķi būt par neatkarīgu autoru platformu. W&DW priekšsēdētājs ir franču scenārists un režisors Īvs Nijī (Yves Nilly). 
Lai veicinātu komunikāciju ar organizācijas biedriem – dramatisko, literāro un audiovizuālo darbu autoriem visā pasaulē, W&DW internetā šomēnes izveidojusi jaunu mājaslapu. Vietnes saturs pašlaik lasāms angļu valodā, bet pavisam drīz lapa būs pieejama arī spāņu un franču valodā. Mājaslapas adrese: http://writersanddirectorsworldwide.org/
2014.gada 5.jūnijā notikušajā ikgadējā Starptautiskās autoru un komponistu biedrību konfederācijas CISAC Ģenerālajā asamblejā Londonā W&DW pārstāvji uzrunāja klātesošos, aicinot uz sadarbību.
Pirmā W&DW starptautiskā sanāksme notiks šā gada 7.un 8.oktobrī Meksikas galvaspilsētā Mehiko. Sanāksmē piedalīsies autori un autorus pārstāvošas organizācijas, plānotas diskusijas, apaļie galdi, prezentācijas, saviesīgi pasākumi, tikšanās ar nozares ekspertiem un politikas veidotājiem.
W&DW šajā tikšanās reizē īpaši vēlas pievērst uzmanību situācijai Latīņamerikas valstīs un, konsultējoties un sadarbojoties ar Meksikas autoriem, lemt par rīcības plānu, kas sekmētu pozitīvas pārmaiņas autoru tiesību ievērošanā šajā reģionā. Ir paredzēts pievērsties autortiesību jautājumiem arī Āfrikas un Āzijas valstīs. 

06.08.2014

Iznācis biļetena „AKKA/LAA Ziņas” 39.numurs

AKKA/LAA autori Latvijā un ārzemēs pa pastu ir saņēmuši „AKKA/LAA Ziņas” jaunāko numuru, tā elektronisko versiju var lasīt un lejuplādēt mūsu biedrības mājaslapā. 
Šoreiz biļetenā atrodams detalizēts atskats uz biedrības darbu 2013.gadā, intervijas ar Autora balvas laureātiem Maimu Grīnbergu, Olgu Žitluhinu, Vilni Šmīdbergu un Andri Freibergu, pārskats par biedrības 20 pastāvēšanas gadiem un Autoru dienu norisi, Baltijas autoru organizāciju tikšanos Rīgā, Autoru biedrību konfederācijas kopsapulci Londonā un Eiropas Komisijas sanāksmi Vīnē. Lasītāji var uzzināt arī jūnijā veiktās Latvijas iedzīvotāju aptaujas rezultātus par viņu pozitīvo attieksmi pret autortiesību mācīšanu skolās. Autoriem sniegti praktiski padomi, kas jāzina par esoša darba aranžēšanu, skaidrotas mākslas darbu tālākpārdošanas tiesības (droit de suite). 
Izdevuma pēdējā lappusē ir krustvārdu mīkla un aicinājums piedalīties konkursā.
Ar biļetena elektronisko versiju var iepazīties šeit.

Ja esat AKKA/LAA pārstāvēts autors, bet jaunāko biļetena „AKKA/LAA Ziņas” numuru neesat saņēmis, lūdzu, sazinieties ar mums pa tālruni 67506131 vai rakstot uz e-pastu info@akka-laa.lv! Tas nepieciešams, lai precizētu adresi, uz kuru Jums izsūtāms biļetens.

22.07.2014

Diabelli konkurss dziesmu autoriem

Šogad pirmoreiz notiks Diabelli konkurss, kurā aicināti piedalīties komponisti no visas pasaules. Konkursa mērķis ir dot viņiem iespēju prezentēt savu skaņdarbu neaptverami plašai auditorijai, tādēļ tas ir organizēts, izmantojot tīmekli. Desmit labāko kompozīciju autorus noteiks tiešsaistes balsojumā internetā. 2015.gada 18.aprīlī viņus aicinās uzstāties noslēguma koncertā Vācijas pilsētas Minhenes Mākslinieku namā (Künstlerhaus München), un tur žūrija izvēlēsies trīs uzvarētājus, kas saņems ievērojamas naudas balvas. Arī publikai būs iespēja izvēlēties savu favorītu, kurš saņems balvu „Zelta Kentaurs”. Ceļa un uzturēšanās izdevumus, kas saistīti ar braucienu un uzstāšanos Minhenē, segs konkursa organizētāji.
Šā gada konkursa temats – ritms, kas tapis, par pamatu izvēloties Morzes kodu.
Darbu iesūtīšanas beigu termiņš – 18.oktobris. Balsošanas laiks tiešsaistē – no 1.novembra līdz 18.decembrim. Naudas balvu fonds – 10,000 EUR.
  Organizētāji apsver iespēju nākotnē Diabelli konkursu rīkot ik gadu, katru reizi izvēloties citu tematu. 
Plašāku informāciju par konkursu var iegūt, ieskatoties mājaslapā: www.diabelli-contest.com

21.07.2014

Aicina piedalīties starptautiskā fotokonkursā

Polijas autortiesību organizācija ZAiKS aicina piedalīties starptautiskā fotogrāfiju konkursā „Instinkts”. Konkurss notiek saistībā ar projektu „International Theatre Festival OPEN STAGE in Tarnów”, ko īsteno Polijas dienvidaustrumu pilsētas Tarnovas Mākslas centrs (Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie).
Konkursa beigu termiņš – 2014.gada 29.augusts. Uzvarētājs saņems naudas balvu – 6 000 zlotu.
Lai piedalītos konkursā, vispirms jāizpilda reģistrācijas veidlapa, ko var atrast ZAiKS mājaslapā www.zaiks.org.pl

17.07.2014

„Dzejnieks un žirafe” pulcē mūsu autorus un tulkotājus

Par godu latviešu dzejnieka un ornitologa Jāņa Baltvilka (1944.-2003.) 70.dzimšanas dienai 24.jūlijā plkst. 11 Jaunā Rīgas teātra Kolonnu zālē notiks jaunākās bērnu literatūras lasījumi „Dzejnieks un žirafe”. Tajos piedalīsies Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas laureāti, no kuriem vairāki ir AKKA/LAA pārstāvētie autori – rakstnieki un dzejnieki Māra Zālīte, Inese Zandere, Māra Cielēna, Pauls Bankovskis, Māris Rungulis, Juris Zvirgzdiņš; tulkotāji Maima Grīnberga, Guntars Godiņš, Ingmāra Balode, Inga Brūvere, Mudīte Treimane. Pasākuma mērķauditorija ir ne tikai bērni un viņu vecāki, bet ikviens bērnu grāmatu lasītājs. 
Jāņa Baltvilka balvu par sasniegumiem bērnu literatūrā ik gadu dzejnieka dzimšanas dienā jūlijā pasniedz Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome.

10.07.2014

Uzmanību, autori – autoratlīdzību saņēmēji!

Ja autors saņem autoratlīdzību vismaz 320 eiro apjomā un nav pensionārs vai algots darbinieks, viņam jāvēršas Valsts ieņēmumu dienestā (VID), jāreģistrējas pašnodarbinātas personas statusā un reizi trīs mēnešos – līdz 15.aprīlim, 15.jūlijam, 15.oktobrim un 15.janvārim – jāveic obligātās iemaksas valsts budžetā 31,06% apmērā no brīvi izraudzītas saņemtā ienākuma daļas, kas nav mazāka par 320 eiro. 
Tāpat reizi trīs mēnešos – līdz 15.aprīlim, 15.jūlijam, 15.oktobrim vai 15.janvārim –  autoratlīdzības saņēmējam ir jāiesniedz VID Ziņojums par veiktajām obligātajām iemaksām attiecīgajā ceturksnī. Šie noteikumi attiecas tikai uz tiem autoriem (fiziskajām personām), kuri nav darba attiecībās ar autoratlīdzības izmaksātāju vai citu darba devēju un kuri nav pensionāri. 
Autoratlīdzības saņēmējam jāreģistrējas pašnodarbinātās personas statusā līdz nākamā mēneša 10.datumam, kad ienākums no autoratlīdzības ir vismaz 320 eiro.
Autoratlīdzībām, ko izmaksā saskaņā ar autoratlīdzības līgumu, noteikta īpaša valsts sociālo apdrošināšanas obligāto iemaksu veikšanas kārtība. 
Plašāka informācija VID mājaslapā: 

09.07.2014

Pasaules koru olimpiāde un Ē.Ešenvalda skaņdarbs

No šodienas līdz 19.jūlijam dažādās Rīgas vietās – koncertzālēs, parkos un uz brīvdabas skatuvēm – notiks Pasaules koru olimpiāde. Tas ir lielākais starptautiskais koru festivāls pasaulē. 
Pasaules koru olimpiādes 2014 himnas „My song” mūzikas autors ir AKKA/LAA pārstāvētais komponists Ēriks Ešenvalds.
Pasaules koru olimpiādē piedalīsies aptuveni 27 000 dalībnieki no 73 pasaules valstīm. Latviju pārstāvēs rekordliels koru skaits – 102, kam seko Ķīna ar 82 koriem. Grandiozā pasākuma laikā plānoti vairāk nekā 100 dažādi kora mūzikas notikumi: konkursi 29 kategorijās, īpašo viesu koncerti, svētku koncerti, pasaules pirmatskaņojumi un meistarklases izcilāko kormūzikas ekspertu vadībā. Draudzības koncerti notiks Pūrē, Dobelē, Salaspilī, Jūrmalā un Siguldā. Kopējais dziedāšanas ilgums sasniegs aptuveni 10 460 minūtes jeb vairāk nekā septiņas diennaktis. Pasākuma moto – „Dziesma vieno tautas”.
Pasaules koru olimpiāde ir centrālais un arī vērienīgākais Eiropas kultūras galvaspilsētas gada sarīkojums. To rīko ir nodibinājums „Rīga 2014” sadarbībā ar Vācijas kultūras organizāciju „Interkultur”.