Preses relīzes drukāt

17.07.2014

„Dzejnieks un žirafe” pulcē mūsu autorus un tulkotājus

Par godu latviešu dzejnieka un ornitologa Jāņa Baltvilka (1944.-2003.) 70.dzimšanas dienai 24.jūlijā plkst. 11 Jaunā Rīgas teātra Kolonnu zālē notiks jaunākās bērnu literatūras lasījumi „Dzejnieks un žirafe”. Tajos piedalīsies Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas laureāti, no kuriem vairāki ir AKKA/LAA pārstāvētie autori – rakstnieki un dzejnieki Māra Zālīte, Inese Zandere, Māra Cielēna, Pauls Bankovskis, Māris Rungulis, Juris Zvirgzdiņš; tulkotāji Maima Grīnberga, Guntars Godiņš, Ingmāra Balode, Inga Brūvere, Mudīte Treimane. Pasākuma mērķauditorija ir ne tikai bērni un viņu vecāki, bet ikviens bērnu grāmatu lasītājs. 
Jāņa Baltvilka balvu par sasniegumiem bērnu literatūrā ik gadu dzejnieka dzimšanas dienā jūlijā pasniedz Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome.

10.07.2014

Uzmanību, autori – autoratlīdzību saņēmēji!

Ja autors saņem autoratlīdzību vismaz 320 eiro apjomā un nav pensionārs vai algots darbinieks, viņam jāvēršas Valsts ieņēmumu dienestā (VID), jāreģistrējas pašnodarbinātas personas statusā un reizi trīs mēnešos – līdz 15.aprīlim, 15.jūlijam, 15.oktobrim un 15.janvārim – jāveic obligātās iemaksas valsts budžetā 31,06% apmērā no brīvi izraudzītas saņemtā ienākuma daļas, kas nav mazāka par 320 eiro. 
Tāpat reizi trīs mēnešos – līdz 15.aprīlim, 15.jūlijam, 15.oktobrim vai 15.janvārim –  autoratlīdzības saņēmējam ir jāiesniedz VID Ziņojums par veiktajām obligātajām iemaksām attiecīgajā ceturksnī. Šie noteikumi attiecas tikai uz tiem autoriem (fiziskajām personām), kuri nav darba attiecībās ar autoratlīdzības izmaksātāju vai citu darba devēju un kuri nav pensionāri. 
Autoratlīdzības saņēmējam jāreģistrējas pašnodarbinātās personas statusā līdz nākamā mēneša 10.datumam, kad ienākums no autoratlīdzības ir vismaz 320 eiro.
Autoratlīdzībām, ko izmaksā saskaņā ar autoratlīdzības līgumu, noteikta īpaša valsts sociālo apdrošināšanas obligāto iemaksu veikšanas kārtība. 
Plašāka informācija VID mājaslapā: 

09.07.2014

Pasaules koru olimpiāde un Ē.Ešenvalda skaņdarbs

No šodienas līdz 19.jūlijam dažādās Rīgas vietās – koncertzālēs, parkos un uz brīvdabas skatuvēm – notiks Pasaules koru olimpiāde. Tas ir lielākais starptautiskais koru festivāls pasaulē. 
Pasaules koru olimpiādes 2014 himnas „My song” mūzikas autors ir AKKA/LAA pārstāvētais komponists Ēriks Ešenvalds.
Pasaules koru olimpiādē piedalīsies aptuveni 27 000 dalībnieki no 73 pasaules valstīm. Latviju pārstāvēs rekordliels koru skaits – 102, kam seko Ķīna ar 82 koriem. Grandiozā pasākuma laikā plānoti vairāk nekā 100 dažādi kora mūzikas notikumi: konkursi 29 kategorijās, īpašo viesu koncerti, svētku koncerti, pasaules pirmatskaņojumi un meistarklases izcilāko kormūzikas ekspertu vadībā. Draudzības koncerti notiks Pūrē, Dobelē, Salaspilī, Jūrmalā un Siguldā. Kopējais dziedāšanas ilgums sasniegs aptuveni 10 460 minūtes jeb vairāk nekā septiņas diennaktis. Pasākuma moto – „Dziesma vieno tautas”.
Pasaules koru olimpiāde ir centrālais un arī vērienīgākais Eiropas kultūras galvaspilsētas gada sarīkojums. To rīko ir nodibinājums „Rīga 2014” sadarbībā ar Vācijas kultūras organizāciju „Interkultur”.

04.07.2014

Iedzīvotāju attieksme par autortiesību mācīšanu skolā - pozitīva

AKKA/LAA sadarbībā ar pētījumu uzņēmumu „FACTUM” veikusi Latvijas iedzīvotāju aptauju, kuras mērķis bija noskaidrot sabiedrības viedokli par autortiesību kā cilvēktiesību mācīšanu vispārizglītojošajās skolās. Aptaujā piedalījies 1061 respondents vecumā no 18 līdz 74 gadiem, no kuriem 53,5% bijušas sievietes, bet 46,5% - vīrieši. 
Absolūti lielākā respondentu daļa jeb 60% aptaujāto atbildējuši, ka, viņuprāt, autortiesības būtu iekļaujamas skolu mācību programmā. 18% aptaujāto uzskata, ka par autortiesībām skolā mācīt nevajag, savukārt 22% respondentu uz šo jautājumu nav varējuši sniegt atbildi.
Aptaujas veikšanai izmantota kvantitatīvā pētījuma metode tiešās intervijas Omnibusa aptaujas ietvaros (PAPI). Aptaujas norises laiks bija no 2014.gada 12.jūnija līdz 22.jūnijam.

26.06.2014

Petīciju parakstījis rekordliels autoru skaits

Pirms pusotra mēneša aicinājām autorus būt aktīviem, piedalīties tiešsaistes kampaņā „Autori Eiropai” (Creators for Europe) un parakstīt petīciju savu interešu aizstāvībai!
Parakstu vākšanas iniciatori ir Eiropas komponistu un dziesmu autoru alianse (ECSA) kopā ar Eiropas autoru un komponistu biedrību apvienību (GESAC). Tās mērķis – mobilizēt autorus atbalstīt savu nākotni Eiropas autortiesību regulējuma pārskatīšanas procesā, jo ir apdraudētas viņu līdzšinējās tiesības saņemt atlīdzību par savu darbu izmantojumu dažos atsevišķos veidos. 
Tagad kampaņa ir noslēgusies un tās organizētāji pēc rezultātu analīzes atzīst, ka ar autoru aktivitāti ir apmierināti. Petīciju parakstījuši vairāk nekā 29 000 autoru, mākslinieku un pilsoņu no 106 valstīm. Kampaņas laikā gūtie secinājumi un priekšlikumi ir iesniegti Eiropas Komisijā. 
Iesaistoties un parakstot petīciju, autori apliecināja atbalstu kultūras attīstības aizsardzībai.

17.06.2014

Piemin pirmās vācu mūzikas autoru organizācijas dibinātāju Rihardu Štrausu

Šogad jūnijā mūzikas cienītāji piemin izcilo vācu komponistu un diriģentu Rihardu Štrausu viņa 150.jubilejā. Komponists ir visā pasaulē augsti vērtēto operu „Rožu kavalieris“, „Salome“ un citu skaņdarbu autors. Viņš veidoja arī savu laikabiedru izpratni par mūzikas vērtību un reformēja sava laikmeta kultūrpolitiku – mūzikas angažementa sistēmu. Ņemot vērā, ka R.Štrauss dzīves laikā nemitīgi uzsvēra intelektuālā īpašuma nepārvērtējamo nozīmi un kopā ar vēl dažiem citiem komponistiem nodibināja pirmo vācu organizāciju, kas pārstāvēja mūzikas autoru intereses, Vācijas mūzikas autoru biedrība GEMA vēl šodien balstās uz viņa darbību un uzskatiem kā stingru pamatu. Kā atzīmējis GEMA valdes priekšsēdētājs Dr.iur. Haralds Hekers (Harald Heker): „Riharda Štrausa paustie uzskati veido kodolu GEMA vadlīnijām. Šī iemesla dēļ mēs viņu uzskatām par vienu no mūsu organizācijas dibinātājiem.“

02.06.2014

Lemj par autortiesību iekļaušanu skolu programmās

Šodien Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrijā pie ministres Inas Druvietes vizītē ieradās AKKA/LAA prezidents – padomes priekšsēdētājs Valdis Muktupāvels un izpilddirektore Inese Paklone. Klātesot Valsts izglītības satura centra vadītājam Guntim Vasiļevskim, tika pārrunāta iespēja vispārizglītojošo skolu mācību saturā iekļaut autortiesību tematiku.
Tā būtu ietverama sociālo zinātņu un kulturoloģijas mācību programmās, dodot bērniem un jauniešiem zināšanas par intelektuālo īpašumu un autoru tiesībām, kam ir milzīga nozīme ne vien kultūras radīšanā, bet arī tās ekonomiskajā vērtībā. Pārrunas rezultējās vairākos praktiskos priekšlikumos esošo mācību līdzekļu papildināšanai un jaunu radīšanai.

30.05.2014

Autori godā autorus

Līdzīgi kā AKKA/LAA šogad aprīlī, arī Vācijas mūzikas autoru biedrība GEMA piešķīrusi Autora balvas sešiem Vācijas autoriem. Prestižie apbalvojumi pasniegti par mūža ieguldījumu mūzikas nozarē, piedaloties Vācijas kultūras ministrei Monikai Gritersai (Monika Grütters). Šādas balvas pasniegšana gan Latvijā, gan Vācijā ir ļoti īpašs notikums, jo kā vienā, tā otrā valstī autori ir tie, kuri izdara izvēli laureātu noteikšanā. „Autori godā autorus” – šāds moto dots Vācijas Mūzikas autoru balvai.

28.05.2014

Horvātu autoru kampaņa sabiedrības izglītošanai

Horvātijas Komponistu biedrība sadarbībā ar vairākām citām horvātu autoru organizācijām valsts mērogā sākusi plašu kampaņu, kuras mērķis ir uzlabot sabiedrības izpratni par radošā darba vērtību un autortiesību nozīmīgumu. 
Akcijas patronāžu uzņēmies Horvātijas Valsts Intelektuālā īpašuma birojs, tai dots nosaukums „Autori veido pasauli par labāku vietu” un iesaistījušies daudzi slaveni autori no visdažādākajām literatūras un mākslas nozarēm – komponisti, mūziķi, rakstnieki, fotogrāfi, režisori, gleznotāji. Viņi savu darbu popularizē Horvātijas televīzijā un radio, interneta mājaslapā www.autori.hr, kā arī sociālajos tīklos: Facebook, Twitter, Google +.
Ikviens interesents var noskatīties šīs kampaņas īsfilmu divu minūšu garumā horvātu valodā ar subtitriem angliski, franciski un spāniski: https://www.youtube.com/watch?v=cwOaiGUkkDI

23.05.2014

Eiropadomē lemj par kultūras nozari

Eiropadomes sēdē 20.un 21.maijā ES pārstāvji pauda savu redzējumu par nepieciešamajiem darbiem attiecībā uz kultūras nozari Eiropā. Tikšanās gaitā Eiropadome pieņēma Itālijas delegācijas pārstāvju ieteikto darba programmu nākamajai prezidentūrai, kurā iekļautas sekojošas prioritātes: autortiesības, jaunā kultūras darbu plāna pieņemšana, kultūras daudzveidības sekmēšana, digitalizēšana, pieejas kultūrai pilnveidošana, kultūras tūrisma veicināšana.

Lasīt tālāk