Preses relīzes drukāt

26.06.2014

Petīciju parakstījis rekordliels autoru skaits

Pirms pusotra mēneša aicinājām autorus būt aktīviem, piedalīties tiešsaistes kampaņā „Autori Eiropai” (Creators for Europe) un parakstīt petīciju savu interešu aizstāvībai!
Parakstu vākšanas iniciatori ir Eiropas komponistu un dziesmu autoru alianse (ECSA) kopā ar Eiropas autoru un komponistu biedrību apvienību (GESAC). Tās mērķis – mobilizēt autorus atbalstīt savu nākotni Eiropas autortiesību regulējuma pārskatīšanas procesā, jo ir apdraudētas viņu līdzšinējās tiesības saņemt atlīdzību par savu darbu izmantojumu dažos atsevišķos veidos. 
Tagad kampaņa ir noslēgusies un tās organizētāji pēc rezultātu analīzes atzīst, ka ar autoru aktivitāti ir apmierināti. Petīciju parakstījuši vairāk nekā 29 000 autoru, mākslinieku un pilsoņu no 106 valstīm. Kampaņas laikā gūtie secinājumi un priekšlikumi ir iesniegti Eiropas Komisijā. 
Iesaistoties un parakstot petīciju, autori apliecināja atbalstu kultūras attīstības aizsardzībai.

17.06.2014

Piemin pirmās vācu mūzikas autoru organizācijas dibinātāju Rihardu Štrausu

Šogad jūnijā mūzikas cienītāji piemin izcilo vācu komponistu un diriģentu Rihardu Štrausu viņa 150.jubilejā. Komponists ir visā pasaulē augsti vērtēto operu „Rožu kavalieris“, „Salome“ un citu skaņdarbu autors. Viņš veidoja arī savu laikabiedru izpratni par mūzikas vērtību un reformēja sava laikmeta kultūrpolitiku – mūzikas angažementa sistēmu. Ņemot vērā, ka R.Štrauss dzīves laikā nemitīgi uzsvēra intelektuālā īpašuma nepārvērtējamo nozīmi un kopā ar vēl dažiem citiem komponistiem nodibināja pirmo vācu organizāciju, kas pārstāvēja mūzikas autoru intereses, Vācijas mūzikas autoru biedrība GEMA vēl šodien balstās uz viņa darbību un uzskatiem kā stingru pamatu. Kā atzīmējis GEMA valdes priekšsēdētājs Dr.iur. Haralds Hekers (Harald Heker): „Riharda Štrausa paustie uzskati veido kodolu GEMA vadlīnijām. Šī iemesla dēļ mēs viņu uzskatām par vienu no mūsu organizācijas dibinātājiem.“

02.06.2014

Lemj par autortiesību iekļaušanu skolu programmās

Šodien Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrijā pie ministres Inas Druvietes vizītē ieradās AKKA/LAA prezidents – padomes priekšsēdētājs Valdis Muktupāvels un izpilddirektore Inese Paklone. Klātesot Valsts izglītības satura centra vadītājam Guntim Vasiļevskim, tika pārrunāta iespēja vispārizglītojošo skolu mācību saturā iekļaut autortiesību tematiku.
Tā būtu ietverama sociālo zinātņu un kulturoloģijas mācību programmās, dodot bērniem un jauniešiem zināšanas par intelektuālo īpašumu un autoru tiesībām, kam ir milzīga nozīme ne vien kultūras radīšanā, bet arī tās ekonomiskajā vērtībā. Pārrunas rezultējās vairākos praktiskos priekšlikumos esošo mācību līdzekļu papildināšanai un jaunu radīšanai.

30.05.2014

Autori godā autorus

Līdzīgi kā AKKA/LAA šogad aprīlī, arī Vācijas mūzikas autoru biedrība GEMA piešķīrusi Autora balvas sešiem Vācijas autoriem. Prestižie apbalvojumi pasniegti par mūža ieguldījumu mūzikas nozarē, piedaloties Vācijas kultūras ministrei Monikai Gritersai (Monika Grütters). Šādas balvas pasniegšana gan Latvijā, gan Vācijā ir ļoti īpašs notikums, jo kā vienā, tā otrā valstī autori ir tie, kuri izdara izvēli laureātu noteikšanā. „Autori godā autorus” – šāds moto dots Vācijas Mūzikas autoru balvai.

28.05.2014

Horvātu autoru kampaņa sabiedrības izglītošanai

Horvātijas Komponistu biedrība sadarbībā ar vairākām citām horvātu autoru organizācijām valsts mērogā sākusi plašu kampaņu, kuras mērķis ir uzlabot sabiedrības izpratni par radošā darba vērtību un autortiesību nozīmīgumu. 
Akcijas patronāžu uzņēmies Horvātijas Valsts Intelektuālā īpašuma birojs, tai dots nosaukums „Autori veido pasauli par labāku vietu” un iesaistījušies daudzi slaveni autori no visdažādākajām literatūras un mākslas nozarēm – komponisti, mūziķi, rakstnieki, fotogrāfi, režisori, gleznotāji. Viņi savu darbu popularizē Horvātijas televīzijā un radio, interneta mājaslapā www.autori.hr, kā arī sociālajos tīklos: Facebook, Twitter, Google +.
Ikviens interesents var noskatīties šīs kampaņas īsfilmu divu minūšu garumā horvātu valodā ar subtitriem angliski, franciski un spāniski: https://www.youtube.com/watch?v=cwOaiGUkkDI

23.05.2014

Eiropadomē lemj par kultūras nozari

Eiropadomes sēdē 20.un 21.maijā ES pārstāvji pauda savu redzējumu par nepieciešamajiem darbiem attiecībā uz kultūras nozari Eiropā. Tikšanās gaitā Eiropadome pieņēma Itālijas delegācijas pārstāvju ieteikto darba programmu nākamajai prezidentūrai, kurā iekļautas sekojošas prioritātes: autortiesības, jaunā kultūras darbu plāna pieņemšana, kultūras daudzveidības sekmēšana, digitalizēšana, pieejas kultūrai pilnveidošana, kultūras tūrisma veicināšana.

Lasīt tālāk

09.05.2014

Spriedums e-bibliotēkas lietā

09.05.2014. Šodien Rīgas apgabaltiesa pasludināja spriedumu e-bibliotēkas lietā un atzina par vainīgiem pēc Krimināllikuma 148.panta 2.daļas E.Vanagu un L.Kalniņu, kā arī apmierināja cietušo pieteikumus par kaitējuma atlīdzināšanu. Par labu AKKA/LAA pārstāvētajiem autoriem piedzina ap 16 000 latu. Pilnais spriedums būs 2014.gada 23.maijā.

29.04.2014

AKKA/LAA ar Radio SWH noslēdz mierizlīgumu

29.04.2014. Šodien Augstākās tiesas Civillietu tiesu palāta apstiprināja izlīgumu starp biedrību AKKA/LAA un A/s „Radio SWH”, ar šo lēmumu izbeidzot vairākus gadus ilgušos tiesas procesus. Pēc izlīguma parakstīšanas Radio SWH ir lielākais komercradio Latvijā, kuram turpmāk būs likumīgas tiesības izmantot autoru muzikālos darbus.
Lasīt tālāk

23.04.2014

Pasniedz Autora balvas

Šodien, Pasaules Grāmatu un autortiesību dienā AKKA/LAA četriem autoriem pirmoreiz pasniedza Autora balvu. Par tās saņēmējiem kļuva tulkotāja Maima Grīnberga, horeogrāfe Olga Žitluhina, scenogrāfs Andris Freibergs, komponists Vilnis Šmīdbergs. Viņu radītie darbi guvuši citu autoru augstu novērtējumu. 

Balvas pasniegšana notika Autoru pusdienu laikā restorānā „Bibliotēka Nr.1”, kur laureātiem pasniedza koktēlnieka Jāņa Straupes un metālmākslinieka Arvīda Endziņa metālā veidoto skulptūru – laivu vai augošu mēnesi, kurā sākas vai beidzas kāpnes. Autora pusdienu laikā laureātu bankas konti tika papildināti arī ar 1111 eirām, kas paredzētas kā atbalsts viņu jauno darbu tapšanai. Autora balvas Latvijā šogad tika pasniegtas pirmo reizi, savukārt citās Eiropas valstīs, piemēram, Vācijā, šāda radošo cilvēku godināšana notiek jau ilgstoši. AKKA/LAA ar šo svinīgo norisi iedibina jaunu tradīciju, – godinot autoru veikumu, balvu plānots pasniegt reizi gadā. 

Prestižā apbalvojuma mērķis ir uzturēt Latvijas kultūras radītāju savstarpējās koleģiālās solidaritātes garu, atzīmēt autoru izcilus sasniegumus jebkurā darbu veidā un žanrā, stiprināt intelektuālā darba veicēju pašapziņu un pievērst uzmanību autoru organizācijai, kas nodrošina autoru mantisko tiesību īstenošanu Latvijā. Tas ir cildinājums autoriem, kuri ar savu darbu radoši iedvesmojuši citus autorus vai provocējuši ar savu novatorismu un profesionālismu. 

Autora balvu nodrošina AKKA/LAA Kultūras un izglītības fonds.

22.04.2014

Latvijā pirmoreiz pasniegs Autora balvas

22.04.2014. Pasaules Grāmatu un autortiesību dienā, 23.aprīlī, autoru biedrība AKKA/LAA pasniegs Autora balvas tulkotājai Maimai Grīnbergai, horeogrāfei Olgai Žitluhinai, scenogrāfam Andrim Freibergam un komponistam Vilnim Šmīdbergam.
Lasīt tālāk