Kas var būt un ir autora darbu izmantotāji? drukāt

Autora darbu izmantotāju loks ir ļoti plašs. Savu ikdienas dzīvi mēs nevaram iedomāties bez grāmatām, teātra izrādēm, kinofilmām, televīzijas un radio pārraidēm, mākslas izstādēm, koncertiem. Būtībā mēs visi ik dienas lietojam visdažādāko autoru visdažādākos darbus. Rodas jautājums, vai mēs visi arī norēķināmies ar darbu radītājiem - to autortiesību īpašniekiem, vai mēs likumīgi lietojam autoru darbus.

Pērkot grāmatas, kasetes, kompaktdiskus, gleznas, biļetes uz koncertiem vai izrādēm, mēs katrs individuāli samaksājam arī par autoru darbu lietošanu, un samaksa ir iekļauta pirkuma cenā. Taču kurš tādā gadījumā saņēmis autoru atļauju pavairot vai izpildīt viņu darbus? Un kā autors saņem viņam paredzēto atlīdzību?

Autora atļauja viņa darba izmantošanai nepieciešama tām juridiskajām vai fiziskajām personām, kas atveido, publicē, pavairo vai kā citādi lieto autora darbus, lai gūtu no tā kaut kādu labumu. Šī persona ir autora darbu izmantotājs, un šai personai arī jāvienojas ar autoru par atlīdzības lielumu un samaksas kārtību.

Izmantotājs ir gan literāru darbu izdevējs, gan teātris, kas iestudē autoru lugas, gan mūzikas ierakstu producents, gan kultūras jeb tautas nami, koncertorganizācijas un individuālie koncertu organizētāji, kuru pasākumu programmās izmantoti autoru darbi. Diskotēku rīkotāji, dažādu sporta un kultūras pasākumu organizētāji tāpat ir autoru darbu izmantotāji. Ja veikalos, viesnīcās, mākslas galerijās, izstādēs, kafejnīcās, restorānos u.c. skan mūzika vai nu izpildītājmākslinieku izpildījumā , vai radio un TV vai ar citu ierakstu atskaņošanas līdzekļu starpniecību - arī tā ir autoru darbu izmantošana, par kuru atbild šo uzņēmumu īpašnieki.

Vislielākie autoru darbu izmantotāji ir radio un TV kompānijas, kuras piesaista saviem raidījumiem milzīgu auditoriju, izmantojot ārkārtīgi lielu skaitu visdažādāko autoru dažādu žanru darbu.

Jauns un autoriem šķietami daudzsološs darbu izmantojuma veids ir internets, kurā var lasīt avīzes, žurnālus un grāmatas, klausīties mūzikas ierakstus, skatīties kinofilmas.

Atpakaļ Uz augšu